انواع داربست

انواع داربست

به طور کلی دسته بندی انواع داربست ها به شکل زیر می باشد که عبارت اند از :
 • انواع داربست براساس روش
 • انواع داربست بر اساس مواد
 • انواع داربست بر اساس نام شرکت تولیدی یا برند تجاری
 • انواع داربست براساس مؤلفه مورد استفاده
 • انواع داربست بر اساس کاربرد آن

دست بندی انواع داربست ها بر اساس روش و متد آن ها به صورت زیر می باشد :
 • داربست های منفرد
 • داربست دوتایی
 • داربست اهرمی کانتی
 • داربست معلق یا چرخان

داربست های منفرد 

داربست های منفرد یا سینگل به علت آن که اکثرا در سنگ تراشی های آجری مورد استفاده قرار میگیرند به عنوان داربست های لایه آجری یا داربست های آجری نیز شناخته میشوند .این داربست ها از یک تکیه گاه عمودی ساخته شده اند به همین علت به آن منفرد و سینگل گفته میشود.
فاصله استاندارد داربست منفرد تقریباً ۲ تا ۲٫۵ متر است.
Single Scaffolding

داربست دوبل یا دوتایی

داربست دوتایی یا دوبل به طور کلی برای سنگ تراشی سنگی استفاده می شود. بنابراین ،از آن به عنوان داربست سنگ تراشی نیز یاد میشود.این داربست همچنین به عنوان داربست مستقل نیز شناخته می شود. ایجاد سوراخ در دیوار سنگی  غیرممکن است بنابراین ، دو ردیف داربست ساخته شده است تا آن را قوی تر و محکمت تر کند و استحکام بیشتری به سازه بدهد، به همین دلیل به آن داربست مضاعف گفته می شود.
ردیف اول داربست حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر از دیوار فاصله دارد و ردیف دیگر نیز ۱ متر با ردیف اول فاصله دارد.

double Scaffolding

داربست اهرمی کانتی

در این نوع داربست ، سازه توسط زنجیره ای از سوزن ها پشتیبانی می شوند و این سوزن ها با سوراخ های دیواره بیرون کشیده می شوند. از این داربست همچنین به عنوان داربست فریمی نیز یاد میشود. در نوع دوم داربست ، سوزن ها در داخل کف از طریق دهانه ها پشتیبانی می شوند و به این نوع داربست قاب مستقل یا دوتایی گفته می شود. هنگام ساخت این نوع داربست باید به اندازه کافی دقت کرد.در شکل زیرتصویر داربست اهرمی کانتی نشان داده شده است.

canterlever Scaffolding

داربست معلق یا چرخان

داربست ها معلق یا چرخان به علت آن که بر روی زمین نیستند و در هوا می باشند به این نام شناخته میشوند. کاربرد داربست های معلق ، پشتیبانی از داربست و لوازم آنها است. داربست های معلق یا نوسان دار شامل سكوهایی است كه توسط یك كابل به حالت تعلیق درآمده و اجازه می دهد تا این سكو از ارتفاعات مختلف به بالا و پایین برود. استفاده از این داربست ها می تواند باعث صرفه جویی قابل توجهی در سازه های بسیار بلند جهت تعمیر و نگهداری مداوم ساختمان و پیشرفت های کوچک شود.
Suspended Scaffolding
انواع داربست ها  بر اساس مواد سازنده و تشکیل دهنده آن ها به موارد زیر تقسیم میشوند :
 • داربست  چوبی
 • داربست لوله ای
 • داربست سیستمی

داربست چوبی

داربست های چوبی به طور کلی در همه ی جاها مورد استفاده قرار میگیرد.به علت کاربرد زیاد داربست چوبی مقرراتی در مورد چگونگی ساخت آن وجود دارد. الوار رایج ترین نوع داربست مورد استفاده بود تا اینکه فولاد مقرون به صرفه تر شد. به طور کلی تمام اعضای داربست چوبی ، عمودی و افقی با طناب در تمام اتصالات گره خورده اند. این داربست هزینه تولید کمی را دارد اما در عوض دارای عمر کوتاه و محدودی می باشد.استحکام و دوام این داربست ها ارتباط مستقیمی با طناب دارد.

wooden Scaffolding

داربست لوله ای

این داربست یکی از انواع اولیه داربست های فلزی است.این داربست ها شامل دو بخش اصلی لوله و اتصالات داربست هستند.این داربست به دلیل سهولت در مونتاژ و جداسازی قطعات بسیار ساده و محبوب است. برای ساخت داربست ، شما باید لوله ها را به هم متصل کنید، سپس عمودی ها و افقی ها را با گیره هایی که به طور خاص برای این لوله ها ساخته شده است ، به یکدیگر متصل کنید. این سیستم بسیار انعطاف پذیر است زیرا می توانید لوله عمودی را در هر کجا که به آنها احتیاج دارید قرار دهید. در جایی که انواع دیگر داربست به راحتی شکل های عجیب و غریب ایجاد نمی کنند ، داربست های لوله ای و گیره ای می توانند به شکل های گرد ، راست یا نامنظم سازگار شوند. فولاد موجود در این نوع داربست ها به طور خاص برای محافظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی طراحی شده است ، به این معنی که برای مناطقی که دارای هوای شدید است ، انتخاب مناسبی است. الزامات خاصی وجود دارد که شرکتها و طراحان داربست باید آنها را برآورده کنند. این عمر طولانی اما هزینه اولیه بالایی دارد.

tube Scaffolding 

داربست سیستمی

این نوع داربست ها از فولاد گالوانیزه ساخته می شوند. این داربست به دلیل داشتن ظرفیت پشتیبانی از بارهای سنگین ، محبوب و مورد استقبال هستند . با استفاده از قفل های فنجان در هر ۵۰۰ میلی متر تا ۱۰۰۰ میلی متر ، این نوع داربست سیستمهای بسیار استاندارد تولید می کند که برای الگوهای داربست با الگوهای تکراری به خوبی کار می کنند. این حتی مقرون به صرفه تر است ، اما بسیار قوی و ایمن است.

cuplockScaffolding

داربست ثبت شده

این داربست ها به دلیل نام شرکت سازنده آن به ثبت اختراع رسیده است. داربست های ثبت شده از فولاد ساخته شده اند. آنها دارای قاب و اتصالات مخصوصی هستند . این داربست های به صورت آماده شده در بازار وجود دارند. سکوی کار این داربست ها بر روی براکت هایی تنظیم شده است که در این نوع داربست قابل تنظیم با سطح موردنیاز هستند.

patended

داربست کوییک

در کشورهایی مانند انگلستان یا استرالیا ، داربست های کوییک انتخاب بسیار محبوب و پرکاربرد برای طراحان داربست و استفاده کنندگان آن می باشد. از پروژه های مسکونی گرفته تا تجاری ، داربست های کوییک برای ساخت آسان و نسبتاً سازگار می باشد. این نوع داربست ها به راحتی قابل جمع شدن هستند و به همین راحتی نیز جدا میشوند.سکو های بدون لغزش و ریلی محافظ ، ایمنی و قابلیت اطمینان داربست را بهبود می بخشد.

kqiwk Scaffolding

داربست هاکی

از این نوع داربست در سیستم های محافظ و سیستم های معلق استفاده می شود. هاکی یکی از سیستمهای امروزی و به روز  است. این داربست بر خلاف انواع دیگر داربست ها،  برای سازنده و در سیستم داربست غیرقابل تولید است. براساس ایمنی ، کیفیت و سازگاری ، این نوع داربست سبک تر بوده و اجزای کمتری نسبت به سایر سیستم ها دارد. داربست های هاکی برای حمل بار بیشتر توصیه می شود و آن را به یکی از با دوام ترین سیستم ها تبدیل می کند.

hacki Scaffolding

انواع داربست براساس مؤلفه مورد استفاده

انواع داربست ها براساس مولفه های مورد استفاده و کاربرد آن ها به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند:
 • داربست برج
 • داربست قابی

داربست برج

بیشتر تولید کنندگان داربست ها  قطعات ویژه ای را تولید می کنند که برای ساخت داربست های برج سازی و ساختمان سازی  مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی داربست های برجی دارای راه پله هایی می باشند که قسمت اصلی این داربست ها می باشد و  به کارگران اجازه می دهد از یک طبقه به طبقه دیگر سفر کنند ، اما گاهی اوقات یک طبقه به تنهایی استفاده می شود. از این داربست ها در ساختمان ها و سازه های بلند که  کارگران به دسترسی موقت و ایمن به بخشی از ساختمان احتیاج دارند ، مفید است و کاربرد زیادی هم دارد.

stair Scaffolding

داربست قابی

استفاده از این نوع داربست برای کاربردهای مسکونی و تجاری  بسیار متداول است. این نوع داربست مدولار شده شامل فریم ، بریس ، تخته و پایه است. این داربست بسیار سبک و کم وزن است و خیلی سریع قابل احداث و برپا شدن است.یکی از معایب این داربست ها این است که به اندازه داربست سیستمی قوی و مستحکم  نیستند. در تصویر پایین مشاهده می کنید که فریم ها به صورت عمودی در بالای یکدیگر جمع می شوند و ضربدری که آنها را به هم وصل می کند. از این داربست های قابی به طور کلی در پروژه های در مقیاس کوچک استفاده میشود.

frame Scaffolding.pg

انواع داربست بر اساس کاربرد آن

داربست ها بر اساس کاربرد وقابلیت استفاده آن ها در موارد و اماکن مختلف به موارد زیادی تقسیم میشوند که عبارت اند از :
 • داربست کوهنوردی
 • داربست حامل

داربست کوهنوردی

داربست های کوهنوردی مشابه داربست های معلق می باشد که  این نوع داربست می تواند تا ارتفاعات مختلف گسترش یابد. به جای آویزان شدن و معلق شدن  از سیم ، این نوع داربست می تواند بر روی سازه های دکل ثابت که روی زمین قرار دارند بالا و پایین برود. از این نوع داربست برای انتقال و جابه جایی بارهای سنگین استفاده می شود. در جاهایی که یک دیوار آجری یا بلوکی وجود دارد که باید ساخته شود ، داربست کوهنوردی کاربرد و قابلیت استفاده را دارد ، زیرا می توان برای رسیدن به ارتفاعات مختلف با وسایل کوچک تنظیم کرد.

داربست های کوهنوردی از نظر ارتفاع ، برای دو طبقه بلند هستند و برخی دیگر تا چندین طبقه بالا می روند. از آنجا که این داربست ها نیاز به فضای بیشتری در پایه سازه ندارند ، آن ها برای پروژه هایی با مساحت محدود زمین ایده آل هستند.

climbe Scaffolding

داربست حامل

این داربست ها در ساختمان هایی که بتن ریزی دارند مورد استفاده قرار میگیرند. بتن تقریباً در بالای یک فرم ریخته می شود تا بتواند بتن مایع را نگه دارد  این بتن زمانی درون یک جامد که می تواند خود را پشتیبانی کند ، ریخته می شود. .این داربست ها شبیه به داربست های فریم و بریس می باشد که برای نگهداری از این وزن ساخته می شوند ، اما می توان از هر نوع مواد موجود ساخت.

shoring Scaffolding

 

در محل ساخت و ساز ، ایمنی در اولویت اول قرار دارد. بنابراین ، استفاده از داربست برای ایجاد یک محل کار محافظت شده و ایمن برای کارگرانی که در تمام مراحل ساخت ساختمان در ارتفاعات کار می کنند اجباری می شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از داربست این است که یک پلت فرم کاری متعادل را ارائه می دهد ، که باعث می شود چندین کارگر به طور هم زمان در یک مکان کار کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.