49023 b02f9696a4c34ebab194744c63429f72

انواع لوله داربستی

آشنایی با انواع لوله داربستی

لوله داربستی یا همان لوله های صنعتی به طور کلی به دو نوع چوبی و فلزی تقسیم بندی می شوند  رایج ترین آن نوع فلزی می باشد که علاوه بر استفاده از آن برای دسترسی به ارتفاعات بلند به عنوان تکیه گاه برای تعمیرات بخش های دیگر ساختمان هم به کار برده می شود.

با توجه به اهمیتی که این ابزار در صنعت ساختمان سازی دارد ساخت انواع آن بایستی با مهارت و دقت فراوان همراه باشد.

چرا که در صورت فروریختن یا بر هم خوردن نظم آن در یک فضای ساخت و ساز ممکن است خطراتی همچون تلفات جانی، آسیب های شدید جسمی و… را برای کاربرانش به دنبال داشته باشد.
در حالت کلی لوله داربستی دارای یک سری اجزا تشکیل دهنده می باشد که آن را از لحاظ کاربرد، نوع اتصالات و… به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند.

نکته حائز اهمیت درباره این لوله صنعتی این است که چون انواع گوناگون آن برای عبور و جریان سیالات در اماکن گوناگون استفاده نمی شود لذا به هنگام ساخت آن نیازی به تست و آزمایش گاز و آب از سوی کارشناسان و تکنسین های دنیای آهن آلات نیست.

تنها توجه به انتخاب لوله مناسب و استاندارد برای فضای مورد نظر کافی می باشد. در ادامه به معرفی بیشتر انواع لوله داربستی خواهیم پرداخت:

 

لوله داربستی چکشی ستاره

 یکی از کاربردی ترین انواع لوله داربستی، نوع چکشی ستاره آن است. این نوع لوله دارای مهارهای افقی با پایه ای استوار و قائم است که طول آن ها متناسب با اندازه های گوناگونی که دارد متغیر می باشد.

از مشخصه های اصلی این لوله مهارهای افقی آن به راحتی و با وارد کردن یک ضربه چکش، به پایه های داربست متصل می شود. به علاوه آنکه سرجک های این لوله قابل رگلاژ و همچنین ارتفاع آن با تمامی قسمت های داربست قابل تنظیم است.

مهم ترین امتیاز لوله داربستی چکشی در مقایسه با انواع مشابه خود، باز و بسته کردن آسان آن به دست کاربر است. به همین علت است که این لوله یکی از پرفروش ترین انواع داربست ها در بازار آهن آلات به شمار می آید.

مزایای استفاده از لوله داربستی چکشی ستاره

  • سرعت و سهولت بالا در هنگام باز و بسته شدن و نیز عدم نیاز کاربر به آچار در هنگام متصل کردن این نوع لوله
  •  جابه جایی و انتقال بسیار آسان به موجب برخورداری از وزن سبک و ایده آل
  •  قابلیت استفاده از آن در انواع نماهای ساختمانی و بخش های مختلف دیگر همچون تأسیسات پالایشگاهی و…
  • عدم نیاز به کاربر حرفه ای در هنگام اتصالات داربست برای مهار ارتفاعات بلند
  •  مونتاژ آسان قطعات  حتی به واسطه یک کارگر ساده
  •  قابلیت استفاده در ارتفاعات بدون محدودیت
  •  قابلیت استفاده در سایر بخش های ساختمانی نظیر کفراژ بندی سقف ها و بخش های غیر مسطح
darbasti tubeلوله داربستی چکشی

لوله داربستی مثلثی

لوله داربست مثلثی یکی دیگر از انواع رایج این لوله صنعتی در بازار آهن آلات است.

این نوع لوله همان گونه که از نامش هم مشخص است از یک سری قطعات مثلثی شکل تشکیل شده است که به حالت چپ و راست به یکدیگر متصل می شوند.

به طور معمول فریم این نوع لوله به شیوه ای است که در سه سایز و اندازه ۰۵, ۰۷۵ و ۱ متری ساخته می شود. به سبب شکل و اندازه ای که لوله داربستی مثلثی دارد مقاطع آن در هنگام اتصالات یا به شکل مثلثی یا مربعی است و معمولاً از آن در اتصالات و داربست مکان هایی نظیر پل ها، کفراژبندی تیرها و… استفاده می شود. جالب اینجا است که برخلاف تصور این نوع لوله هم دقیقا به مثابه لوله چکشی به راحتی باز و بسته می شود.

به عبارتی نیازی به کاربر حرفه ای و با مهارت ندارد.

مزایای استفاده از لوله داربستی مثلثی

  • توان باربری بالا در کفراژ بندی مکان های بتنی به دلیل داشتن قطعات مورب ثابت
  •  عدم نیاز به کاربر ماهر در هنگام مونتاژ قطعات
  •  سرعت و سهولت بالا در هنگام باز و بسته شدن
darbasti pipe1لوله داربستی مثلثی

لوله داربستی چکشی کاسه ای

یکی دیگر از انواع لوله داربست، نوع کاسه ای آن است. این نوع لوله هم در مهارهای افقی با پایه های قائم تولید می شود و ۰۶ تا ۳ متر متغیر می باشد.

از مشخصه های اصلی لوله داربستی چکشی کاسه ای نیز همانند نوع ستاره ای آن، خاصیت ضربه پذیری و نصب آسان با پایه های داربست، رگلاژ آسان و نیز قابلیت تنظیم برای هرگونه ارتفاع می باشد. تنها تفاوت آن با مدل های مشابه این است که پایه های داربست کاسه ای به کمک مغزی و پین به یکدیگر متصل می شود.

darbast pipe ahantak.comلوله داربستی

لوله داربستی معلق

این نوع از لوله داربست همان طور که از نامش هم مشخص است برای استفاده در مکان هایی مناسب است که معلق بوده و به عبارتی روی زمین نباشد. در واقع لوله داربستی معلق بیشتر برای دیوارهای ساختمان های بلند یا فضاهایی که به شکل سکو هستند مناسب است.

darbasti pipe2لوله داربستی معلق

لوله داربستی پایه دار

یکی از پرفروش ترین انواع لوله صنعتی مدل پایه دار آن است. چرا که این نوع لوله آماده و دارای سرعت نصب بسیار بالایی است. از این رو از آن برای اماکنی که نیاز به برپایی سریع دارند و محدودیتی در ارتفاع هم نداشته باشند بسیار به کار برده می شود.

darbasti tube2لوله داربستی پایه دار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.