آهن لوازم داربست 1

لوازم داربست

داربست یک سازه ای از جنس فولاد است که از اتصال تعداد زیادی لوله داربست، بست داربست و دیگر لوازم داربست تشکیل شده است.

از داربست در صنعت ساخت و ساز استفاده زیادی می شود و برای سهولت دسترسی به نقاطی که نقطه کور هستند مناسب می باشد.

یک داربست باید از استاندارد و ایمنی بالایی برخوردار باشد و مقاومت آن به حدی باشد که بتواند وزن چندین نفر بر روی تخته داربست را تحمل نماید.

لوازم داربست باید از بهترین کیفیت ممکن برخوردار باشند و توانایی کنترل داربست را داشته باشند. فاصله مناسب داربست با ساختمان از نکاتی است که در هنگام نصب باید به آن توجه داشت. بهترین فاصله معمولا فاصله 30 یا 40 سانتی متری می باشد.

انواع لوازم داربست

لوله داربستی

لوله داربست جزء اصلی یک داربست می باشد و لوله ای توخالی است که هیچ گونه سیالی از آن عبور نمی کند و به همین علت هیچ گونه آنالیز و تستی بر روی آن انجام نمی شود.

جنس این لوله ها از فولاد یا گالوانیزه می باشد. لوله داربست در سایزهای مختلفی وجود دارد که معمول ترین آن لوله 11.2 اینچی یا نمره 5 می باشد. این لوله ها در طول های 3 و 6 متری وجود دارند که بسته به ارتفاع ساختمان می توان هر یک از سایزها را انتخاب کرد.

بست لوله داربستی

بست های داربستی برای اتصال لوله ها به یکدیگرو دیگر اجزاء استفاده می شوند و در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از: بست اتصال، بست H، بست مغزی، بست فلزی چهار پیچ گردان، بست فلزی دو پیچ، بست کلاهکی، بست کفی و …

بست اتصال

از بست اتصال در پروژه هایی که ارتفاع آن ها بیش از 6 متر نیست استفاده می شود. این بست بستی است که از جنس لوله می باشد و توسط 2 مهره و 2 پیچ برای اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده می شود.

بست آهنگیر یا بست H

از این نوع بست در پروژه هایی که دارای تکیه گاه آهن یا تیرآهن می باشد استفاده می شود. این نوع بست دارای اجزایی از قبیل پیچ چشمی 12، پیچ 14، مهره 21 و واشر با ضخامت 2 میل می باشد.

بست مغزی

از این بست در مواقعی که می خواهیم مقاومت لوله هایی که روی هم قرار دارند را بالا ببریم استفاده می کنیم. جنس بست مغزی از چدن نشکن می باشد.

بست چهار پیچ گردان

از این بست در پالایشگاه ها و پتروشیمی استفاده می شود و برای چرخاندن عمودی دو لوله بر روی یکدیگر کاربرد دارد. این بست از یک کنده، 2 برگ، 4 عدد پیچ 10 با طول 6 سانتی متر، 4 مهره 21 و 4 واشر تشکیل شده است و دارای جنس چدن نشکن می باشد.

بست دو پیچ

از این نوع بست برای نصب جاهای مخصوص دستگیره در داربست استفاده می شود. این نوع بست به علت کاربردی که دارد میزان فروش بیشتری در بین لوازم داربست را دارد.

بست کلاهکی

از این نوع بست برای داربست هایی که سرپوشیده هستند و چادرکشی می شوند استفاده می شود.

بست کفی

جنس بست کفی از چدن نشکن (داکتیل) می باشد و برای استفاده از آن نیاز به یک لوله می باشد. این نوع بست را به عنوان پایه استفاده می کنند و در صورت سرامیک بودن محیط نمی توان از آن استفاده کرد.