داربست

داربست

داربست به سازه‌ای موقت گفته می‌شود که از آن در ساختمان‌سازی برای کار در ارتفاع و بخش‌هایی که دسترسی به آن دشوار است کاربرد دارد. در واقع، داربست بستری ایمن برای کارگران ساختمانی فراهم می‌آرود تا بتوانند کارهای مربوط به ساخت، مرمت و تمیزکاری بخش‌های خارجی ساختمان را به راحتی  انجام دهند.

از زمانی که انسان‌ها شروع به ساخت و ساز کردند داربست هم به نوعی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. باستان‌شناسان بر اساس شواهد به دست آمده بر این باور هستند که در دوران پیش از تاریخ از داربست برای نقاشی روی سقف غارها استفاده می‌شد.

در زمان مصر باستان هم از داربست برای ساخت اهرام مورد استفاده قرار می‌گرفت. داربست‌های قدیمی عمدتا از جنس چوب یا بامبو بودند و برای محکم کردن ان از طناب استفاده می‌شد. امروزه، این تجهیزات با استفاده از موادی از جمله فولاد، آلومینیوم و کامپوزیت ساخته می‌شوند.

داربست یکی از رایج‌ترین ابزارهای کاربردی در ساخت و ساز انواع بنا محسوب می‌شود؛ چراکه باعث سهولت کار و از همه مهم‌تر ایمنی کارکنان حین کار می‌شود. همچنین، داربست کیفیت کار را نیز از طریق ایجاد تکیه‌گاهی مسطح و ثابت می‌تواند افزایش دهد.

البته، کاربرد داربست تنها به بخش ساختمان‌سازی محدود نمی‌شود و می‌توان از ان برای پروژه‌های هنری و تفریحی مانند برپایی کنسرت در فضای باز نیز استفاده کرد. انتخاب و نصب داربست نیاز به مهارت و تجربه دارد و می‌بایست از کارشناسان مجرب در این حوزه مشاوره گرفت.

داربستداربست چه کاربردهایی دارد

داربست یکی از ابزارهای مهم در پروژه‌های ساخت و ساز کوچک و بزرگ است. به طور کلی، از داربست برای ایجاد بستر کار مناسب و ایمن در ارتفاع استفاده می‌شود. این قدیمی‌ترین و رایج‌ترین کاربرد داربست به حساب می‌اید. اما، این ابزار کاربردهای دیگری نیز دارد.

بسیاری از رویدادهای هنری و ورزشی که در فضای باز برگزار می‌شوند نیاز به نصب داربست دارند. در چنین رویدادهایی از داربست برای ساخت جایگاه گزارشگر، جایگاه فیلم بردار و نصب پروژکتور و تجهیزات نورپردازی استفاده می‌شود.

همچنین، برای حصارکشی موقت محوطه‌ها نیز از داربست می‌توان استفاده کرد. به علاوه، در حوزه تبلیعات نیز سازه‌های داربستی کاربرد فراوان دارند. جهت نصب پوسترهای بزرگ که برای دیده شدن نیاز به قرارگیری در ارتفاع دارند از داربست استفاده می‌شود.

 

انواع داربست

انواع مختلفی از داربست وجود دارد که متناسب با شرایط و کاربرد خاص طراحی و ساخته می‌شوند. داربست در هر نوعی که باشد با یک هدف اصلی یعنی فراهم‌آوری بستر مناسب و امن برای کار کارگران ساختمانی تولید و عرضه می‌شوند. داربست معلق یکی از انواع داربست محسوب می‌شود.

معمولا، این نوع داربست از پشت بام یا دیگر بخش‌های ساختمان به صورت معلق نصب می‌شود. این موضوع به ان علت است که امکان فراهم‌آوری تکیه‌گاه برای نصب داربست وجود ندارد. معمولا برای ساخت برج‌های بلند از این نوع داربست استفاده می‌شود. داربست متحرک از انواع دیگر داربست به شمار می‌رود که همانطور که از اسمش پیداست قابلیت حرکت و جابه‌جایی دارد. این نوع داربست در مواقعی که می‌بایست در محیط وسیعی کار شود دارای مزیت است.

از دیگر انواع داربست می‌توان به داربست کامپوزیتی اشاره کرد. داربست کامپوزیتی در مواقعی که محیط کار در مجاورت با تاسیسات یا منابع برق فشار قوی است مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع داربست به دلیل کاهش ریسک برق گرفتگی حائز اهمیت می‌باشد.

نکاتی که باید پیش از نصب داربست رعایت نکات شوند

باید به این نکته توجه داشت که عدم رعایت نکات ایمنی می‌تواند منجر به مرگ یا آسیب دیدگی شدید شود. کار در ارتفاع همیشه با خطر همراه است؛ با این حال می‌توان با راهکارهایی از بروز آن‌ها جلوگیری کرد. به همین منظور، پیش از هر اقدامی جهت نصب داربست باید نکات بسیاری را در نظر داشت. در گام اول می‌بایست تحلیل مناسبی از مکان و محیط مجاور نصب داربست داشته باشید. برای مثال، اگر محیط کار در مجاورت منابع برق قرار دارد بهتر است از نوع کامپوزیتی داربست استفاده شود. همچنین، کارگران ساختمانی می‌بایست به‌کار گرفته شوند که برای کار در ارتفاع و بر روی داربست آموزش دیده‌اند. این موضوع می‌تواند تا حد بسیار زیادی از بروز اشتباه خطرناک و به خطر افتادن جان کارگران جلوگیری کند. از این رو، هنگام انتخاب کارگر ساختمانی باید از مهارت آن‌ها جهت کار در ارتفاع اطمینان حاصل کرد. در ضمن، هنگام کار در ارتفاع خطر سقوط اجسام وجود دارد؛ به همین جهت استفاده از کلاه ایمنی استاندارد برای همه افراد در محیط ساخت و ساز می‌بایست الزامی باشد.

داربست و خطرات عدم رعایت نکات ایمنی

همانطور که پیش‌تر اشاره شد کار در ارتفاع مستلزم رعایت نکات ایمنی است. در غیر این صورت، خطرات عدیده‌ای می‌تواند در کمین باشد. سالانه هزاران کارگر بخاطر کار در ارتفاع دچار آسیب دیدگی یا مرگ می‌شوند. اولین و مهم‌ترین ریسک هنگام کار بر روی داربست خطر لغزش و افتادن است.

عدم رعایت نکات ایمنی هنگام نصب داربست و نداشتن مهارت کار در ارتفاع توسط کارگر از جمله فاکتورهایی است که می‌تواند منجر به لغزش و افتادن شود. از دیگر خطراتی که جان افراد هنگام کار بر روی داربست را تهدید می‌کند برق گرفتگی است. در صورتی که از داربست مناسب در محیط‌های مجاور منابع برق فشار قوی استفاده نشود ریسک برق‌گرفتگی کارگران بالا خواهد بود.

در نهایت، سقوط اجسام از دیگر خطراتی است که سلامتی کارگران را می‌تواند با تهدید رو به رو سازد. شمار بسیاری از آسیب دیدگی‌هایی که هنگام کار در ارتفاع گزارش می‌شود ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب است. بنابراین، ضرورت دارد از لباس کار و کلاه ایمنی مناسب هنگام کار بر روی داربست استفاده شود.

داربست

چطور داربست مناسب انتخاب کنیم

به دلیل اهمیتی که داربست می‌تواند در تضمین سهولت و ایمنی کار داشته باشد لازم است مناسب‌ترین نوع آن انتخاب شود. انتخاب نوع مناسب داربست بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد. هدف استفاده از داربست، ارتفاع سازه، مساحت پروژه ساخت و ساز و همچنین محیطی که قرار است داربست در ان نصب شود همگی از جمله عواملی هستند که باید مورد توجه قرار داد.

در ضمن، هزینه از فاکتورهایی دیگری است که می‌بایست به آن توجه کرد. از خرید داربست ارزان قیمت خودداری کنید؛ چرا که این مسئله می‌تواند جان کارگران و به طور کلی موفقیت پروژه‌تان را به‌خطر بیاندازد. البته، نباید کیفیت را گران خرید. به همین جهت لازم است تا در مورد قیمت انواع مختلف داربست پرس و جو کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.