فروش بست داربست

فروش بست داربست


فروش بست داربست

داربست یکی از مهم ‌ترین تجهیزات در ساختمان ‌سازی، سوله‌ سازی و مواردی از این قبیل است که برای دسترسی به ارتفاعات بالای دو متر به هنگام ساخت بنا از آن بهره گرفته می ‌شود. برای ساخت سازه داربست به لوله داربستی و بست داربست نیاز است. در این نوع سازه کمکی، لوله ‌های داربست توسط بست به هم متصل و محکم می ‌شوند‌.

بست داربست نباید خوردگی، زنگ ‌زدگی، شکستگی و یا ساییدگی داشته باشد تا سازه داربست ایمنی لازم را برای کارگران فراهم کند. در ادامه به معرفی انواع بست داربست فلزی و توضیح آنها پرداخته ‌خواهد شد.

 

فروش بست داربست

فروش بست داربست

بست داربست چیست؟

سخت ‌ترین و خطرناک ‌ترین قسمت ساخت ‌و ساز، کار در ارتفاع است. بنابراین رعایت اصولی ایمنی و استانداردهای کاری‌، مهم‌ ترین و اساسی ‌ترین مواردی هستند که به هنگام ساخت ‌و ساز در ارتفاع باید به آن توجه نمود. به همین منظور و برای کاهش ریسک سقوط، از داربست ‌های فلزی استفاده می‌ کنند.

بست داربست برای اتصال لوله ‌های داربست مورد استفاده قرار می‌ گیرد و وظیفه اصلی آن، استحکام و شکل ‌دهی به سازه داربست است. این بست ‌ها معمولا از جنس داکتیل و چدن ساخته می‌ شوند و بسته به محل و نوع استفاده به چند گروه مختلف تقسیم ‌بندی می‌ گردند.

معمولا از روش ریخته‌ گری برای ساخت بست داربست فلزی استفاده می ‌شود. کارشناسان و متخصصان، همواره استانداردهای لازم و ایمنی را طی فرآیند ساخت و تولید آن رعایت می ‌کنند.‌ اما به هنگام خرید بست داربست می ‌بایست از سلامت کامل آن نیز اطمینان حاصل نمود چرا که نقش آن در ایمنی و استحکام داربست بسیار حائز اهمیت است و پیامدهای حادثه، در صورت بروز، می ‌تواند بسیار جبران ‌ناپذیر و ناگوار باشد.

 

انواع بست داربست

بست داربست در انواع مختلفی تولید می ‌شود تا بتواند برای قسمت‌ های مختلف داربست مورد استفاده قرار گیرد. بست ‌‌ها نمی‌ توانند به جای هم استفاده شوند، زیرا پیامدهای سنگینی برای کارگران و حتی مردم عادی به دنبال خواهد داشت. در این بخش به معرفی انواع بست داربست فلزی خواهیم پرداخت.

  • بست دو پیچ

بست دوپیچ یکی از انواع بست داربست فلزی است که به منظور اتصال لوله‌ ها به شکل تقاطعی به ‌کار گرفته می ‌شود. همان ‌طور که از نام این مدل بست‌ پیدا است، برای اتصال به لوله فقط به دو پیچ احتیاج می‌ باشد، ضمن اینکه نصب آن نسبت به سایر بست ‌های داربست، مدت زمان کمتری را از اجراکننده می ‌گیرد‌.

به دلیل سرعت بالای نصب و اجرای بست دو پیچ، این مدل کاربرد بیشتری نیز دارد. در صورتی که این نوع بست از داکتیل نشکن ساخته‌ شده باشد، حدودا 1400 گرم وزن خواهد داشت.

فروش بست داربست

فروش بست داربست

  • بست چهار پیچ

بست چهار پیچ یکی دیگر از مدل‌ های پرکاربرد بست برای ساخت سازه‌ های داربستی به ‌شمار می ‌رود. این نوع بست درست همانند بست دو پیچ، جهت اتصال لوله‌ ها با زاویه 90 درجه و تقاطعی به ‌کار گرفته می‌ شود. به منظور نصب و اجرای بست چهارپیچ، به دو برگه، چهار عدد مهره، چهار عدد واشر و چهار عدد پیچ نیاز خواهد بود. جنس این مدل بست داربست معمولا چدن نشکن یا داکتیل است و حدود 1300 تا 1650 گرم وزن خواهد داشت.

فروش بست داربست

فروش بست داربست

 

  • بست گردان

بست گردان زمانی در سازه داربستی به ‌کار گرفته می ‌شود که نیاز باشد دو لوله متقاطع روی هم حرکت داشته باشند. برخلاف بست چهار پیچ و دوپیچ، بست گردان نیازی به اینکه لوله‌ ها زاویه 90 درجه داشته باشند، ندارد.

به دلیل همین ویژگی، بست گردان در بازار با نام بست 360 درجه نیز معروف است. همچنین این مدل بست داربست خود دارای انواع دو پیچ، چهار پیچ، شش پیچ و هشت پیچ می ‌باشد. استفاده از بست گردان یا همان بست 360 درجه در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه به مراتب بیشتر است. این مدل بست داربست با جنس چدن نشکن، وزنی معادل 1750 گرم دارد.

فروش بست داربست

فروش بست داربست

 

  • بست تخته‌ گیر

برای ساخت داربست ‌های ساختمان، نوع دیگری بست با عنوان بست تخته ‌گیر نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از این محصول به جهت محکم کردن تخته به داربست استفاده می ‌شود. با استفاده از این بست داربست تخته موردنظر محکم می‌ گردد، به هنگام استفاده اپراتور در نمی‌ رود و سقوط نمی ‌کند.

به عبارتی دیگر، ضریب اطمینان و ایمنی داربست با این مدل بست، افزایش می ‌یابد. در نتیجه جلوی پیامدهای ناگوار نیز تا حد زیادی گرفته می ‌شود.

  • اتصال (رابط) لوله ‌ای

از رابط لوله ‌ای برای متصل کردن دو لوله که در امتداد هم قرار گرفته ‌اند، استفاده می ‌کنند. سایز این مدل بست داربست 17 سانتی ‌متر است و نه تنها برای داربست ساختمانی، بلکه برای ساخت گلخانه ‌های فلزی، غرفه‌ های داربستی و مواردی از این قبیل نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. رابط لوله ‌ای از پیچ و مهره 1.2، واشر 12 و لوله شش تشکیل‌ شده است.

فروش بست داربست

فروش بست داربست

بست تک پیچ

برای بستن و محکم کردن لوله‌ های داربستی که تحت فشار زیاد نیست و همچنین سطوحی که تنها برای قرار دادن پوشش ساخته می ‌شوند مثل گلخانه، نمایشگاه، تکایا و غیره، از بست تک پیچ بهره گرفته می ‌شود. این نوع بست داربست دامنه کاربرد کم ‌تری نسبت به سایر بست ‌ها دارد.

تنها زمانی از بست تک پیچ استفاده می‌ شود که اطمینان حاصل گردد فشار زیادی قرار نیست بر روی آن‌ ها اعمال شود. برای ساخت این مدل بست داربست به چهار قسمت ناودانی تهیه ‌شده از ورق 4 میلی ‌متر، بغلی تهیه ‌شده از ورق 4 میلی ‌متر، پیچ چشمی، مهره 1.2، واشر 12 و پرچ نیاز خواهد بود.

فروش بست داربست

فروش بست داربست

 

  • بست تک پیچ سایز کوچک

این مدل نیز همانند بست تک پیچ معمولی است ولی در سایر کوچک ‌تر عرضه می ‌شود و برای بستن لوله ‌های داربست سایز کوچک مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

همچنین از این نوع بست داربست نیز می ‌توان برای ساخت داربست ساختمانی، اسکلت گلخانه فلزی، غرفه، نمایشگاه موقت، هیئت و تکیه استفاده کرد. نکته مهم راجع به بست تک پیچ سایز کوچک این است که برای قسمت ‌هایی از داربست استفاده می ‌گردد که فشار زیادی به آن وارد نمی ‌شود.

مواد اولیه ساخت این نوع بست داربست شامل چهار قسمت ناودانی تهیه‌ شده از ورق 4 میلی‌ متر، بغلی تهیه ‌شده از ورق 3 میلی ‌متر، مهره 1.2، پیچ چشمی، واشر 12 و پرچ است.

جمع ‌بندی

بست داربست یکی از مهم ‌ترین تجهیزات داربست به ‌شمار می ‌رود که برای محکم کردن و اتصال لوله ‌های داربستی استفاده می ‌شود. استحکام یک سازه داربستی در وهله اول به نوع و جنس بست بستگی دارد.

بست داربست در انواع مختلف و برای قرارگیری در قسمت‌ های مختلف داربست، به بازار عرضه می ‌شود. این بست ‌‌ها در شکل ‌های دو پیچ، چهار پیچ، گردان، رابط لوله، تک پیچ و تخته ‌گیر موجود هستند.

پیمانکاران و استفاده ‌کنندگان از سازه داربستی باید نهایت توجه را به هنگام خرید این وسیله اعمال کنند. استفاده از بست‌ های مشکل ‌دار، ضعیف و یا ساییده می ‌تواند بسیار خطرآفرین بوده و خسارت جانی و مالی جبران ‌ناپذیری به‌ همراه داشته‌ باشند.

لوازم داربست عرشیا با سالها تجربه ارائه دهنده باکیفیت ترین لوازم داربستی می باشد.

آدرس شرکت

تهران، بازار بهاران بلوک 18

شماره تماس

02166313769

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.