لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان که به آن لوله بدون درز نیز گفته می شود دارای روش تولید و ساختی است که بدنه ای یک دست و بدون درز دارد و هیچ نوع جوش کاری روی آن صورت نگرفته است.

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز در میان لوله های موجود در بازار، اهمیت و کاربرد بسیاری دارد و به دلیل نوع ساخت و تولید ویژه و نبود درز در آن، کابرد خوبی در صنایع حساس دارد.

این لوله به دلیل یکدست بودن و بدون درز بودن، نسبت به سایر لوله ها محکم تر بوده و قیمتی بالاتر از سایر لوله ها دارد.

به دلیل ویژگی ساخت و تولید این لوله موارد استفاده گوناگونی در رده های مختلف و اجرای تاسیسات ساختمان دارد.

لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان از دیگر لوله‌های موجود در بازار گران‌ تر است، چون روش‌های خاصی برای تولید این نوع لوله به کار گرفته می‌ شود.

ساخت این نوع لوله از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت، کشش، غلطک، عبور از زره و همچنین روش ‌های گریز از مرکز  انجام می ‌شود و این فرآیندها روی قیمت لوله مانیسمان موثر است.

قیمت لوله‌ مانیسمان که مقاوم و بدون درز  است، به دلیل وارداتی بودن و  محدودیت در عرضه آن‌، نوسان چشمگیری را تجربه می کند.

قیمت لوله‌ مانیسمان با برندهای خارجی و ایرانی که در بازار وجود دارد و در رده 40، رده 80 و رده 160 هرکدام کاملا متفاوت هستند.

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان شامل موارد زیادی  است، این الوله های فولادی برای خطوط فشار قوی استفاده می شود.

کاربرد این لوله استیل برای خطوط صنایع غذایی و دارویی، خطوط هیدرولیک و خطوط نفت و گاز است.

ویژگی منحصر به فرد این لوله و نداشتن درز و جای جوش و یک تکه بودن  موجب افزایش مقاومت در برابر فشار شده و از ضریب اطمینان بالایی برخوردار است.

کاربرد لوله های فولادی درزدار و انواع لوله فلزی برای نصب در شرایط ویژه مانند فشارهای عملیاتی بالا می باشد.

کاربرد این لوله نسبت به انواع دیگر لوله محدودتر است، اما در صنایع حساس به کارگیری و نصب آن مهم و حیاتی است.

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان 

لوله مانیسمان نوعی لوله فلزی بدون درز و دارای روش ساخت منحصر به فرد است که موجب ویژگی خاص آن شده و در فشار و دمای بسیار بالا مقاوم است.

لوله مانیسمان با آلیاژ جنس کربن استیل که طبق استاندارد ASTM A53، APIL 5L ،ASTM A106 تولید می شود که منطبق با استانداردهای جهانی است.

لوله مانیسمان  و سایر انواع لوله های سیاه، لوله های گالوانیزه و … از سایز1 تا 6 اینچ را با کیفیت مرغوب و استاندارد تولید می کنند که مورد استفاده در تاسیسات ساختمانی است.

این لوله با دو ضخامت، در سایزهای محدود تولید می شود که استاندارد ابعادی لوله مانیسمان نیز مشخص است.

لوله مانیسمان

تولید لوله مانیسمان

تولید لوله مانیسمان یا بدون درز توسط قالب های مختلف تولید می شود و مستلزم فرآیندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می شود.

تولید این لوله توسط مقاطع چهارگوش نیز امکان پذیر است ولی هزینه را بالا می برد. برای ساخت  این نوع لوله فلزی بدون درز از استاندارد ASTM به شماره A106 و A53 و استاندارد نفت و گاز API 5L استفاده می شود.

تولید این لوله با ضخامت متفاوت و دستورالعمل های ویژه و استاندارد انجام می شود. هر چه قدر فشار سیال بیشتر باشد ضخامت لوله نیز افزایش خواهد یافت.

برای تولید این لوله عملیات حرارتی خاصی به کار می رود و روش های مختلف برای ساخت آن، براساس نیازهای منطقه ای و امکانات کارخانه سازنده متغیر است.

برای تولید لوله مانیسمان شمش فولادی تا دمای مشخصی حرارت داده می شود و پس از اینکه به دمای لازم رسید، توسط یک سمبه به درون آن فشار معینی وارد شده و شمش فولادی داغ به شکل لوله در می آید.

به طور کلی در تولید لوله مانیسمان این نوع لوله ها با قطرهای کم ساخته می شود، چون ساخت این نوع لوله با قطر زیاد سخت و هزینه بر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.