لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه به هر نوع لوله‌ که با استفاده از گالوانیزاسیون، روی آن لایه‌ ای قرار بگیرد، گفته می‌ شود که با توجه به جنبه‌ های مختلف به دو گروه تقسیم می شود.

این لوله دارای دو نوع آهنی و فولادی است و از جنس آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش، جوش داده می شود.

این لوله درواقع از فرآیند گالوانیزاسیون تولید می شود و انجام این کار باعث مقاومت لوله ها و پروفیل ها مثل پروفیل گالوانیزه، در برابر پوسیدگی و خوردگی می شود.

در صنعت آهن و آهن آلات، برای مقاوم کردن فلزاتی که نسبت به خوردگی آسیب پذیر هستند روکشی از جنس فلز روی را روی لوله مورد نظر قرار می دنهد که این فرایند را به صورت کلی گالوانیزاسیون می نامند.

دو گروه آهنی و فولادی تقسیم بندی این لوله است و البته از نظر ضخامت لایه‌ ای که روی فلز اصلی پوشش داده‌ شده و همچنین از نظر وزن هم می‌ توان لوله و اتصالات را تقسیم‌ بندی کرد.

لوله گالوانیزه

قیمت لوله گالوانیزه

قیمت لوله گالوانیزه بستگی به مخازن کارخانه ها و تیراژ تولید آنها دارد، گاهی میزان ساخت و ساز بالا می رود و به لوله های مقاوم در برابر زنگ زدگی برای استفاده در تاسیسات ساختمان ها  بیشتر نیاز می شود.

قیمت این لوله براساس میزان تقاضا در بازار نوسان دارد و افزایش و کاهش آن براساس این فاکتور انجام می شود.

مهمترین عاملی که در قیمت این لوله تاثیرگذار است ماده اولیه ای است که در ساخت و تولید آن به کار برده می شود. قیمت لوله گالوانیزه سرد نسبت به گرم ارزان‌تر است.

برای تولید این لوله مواد اولیه از معادن آن استخراج و به کارخانه منتقل می شود که به دلیل ناخالصی این عناصر ممکن است در روند تولید آنها مشکلاتی ایجاد می شود که در این صورت قیمت لوله گالوانیزه افزایش پیدا می کند.

قیمت لوله گالوانیزه با توجه به میزان مقاومت و ساختار آن متغیر است و معمولا از این نوع لوله برای انتقال آب و انشعاب گاز در تاسیسات ساختمان استفاده می شود.

لوله گالوانیزه گرم

لوله گالوانیزه گرم با غوطه‌ور شدن لوله فولادی در حمام مذاب روی تولید می‌شود. آبکاری روی می‌تواند مقاومت به خوردگی لوله‌های فولادی را افزایش داده و عمر آنها را طولانی‌تر کند.

مخزن آبکاری داغ لوله گرم دارای مزایای آبکاری یکنواخت، چسبندگی قوی و ماندگاری طولانی است.

پایه لوله فولادی گالوانیزه گرم و محلول آبکاری مذاب تحت واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی پیچیده‌ای قرار می‌گیرند تا یک ساختار مقاوم آلیاژ روی-آهن در برابر خوردگی تشکیل دهند.

لایه آلیاژ با لایه روی خالص و پایه لوله فولادی یکپارچه شده است، بنابراین از مقاومت در برابر خوردگی قوی برخوردار است.

لوله گالوانیزه سرد

لوله گالوانیزه سرد که به روش الکت رو گالوانیزه عملیات گاوانیزه آهن انجام می‌شود و مقدار کمی از پوشش گالوانیزه، در حدود تنها ۱۰-۵۰ گرم در متر مربع بر سطح فلز می‌نشیند.

لایه روی به سادگی به پایه لوله فولادی متصل شده و به راحتی از بین می‌رود. بنابراین، مقاومت در برابر خوردگی آن بسیار ضعیف تراز لوله گرم است.

تولید کنندگان عمده لوله‌های گالوانیزه، برای اطمینان از کیفیت، اکثر آنها از الکترو گالوانیزه (آبکاری سرد) استفاده نمی‌کنند.

فقط شرکت‌های کوچک با تجهیزات کوچک و تجهیزات قدیمی از فولاد الکت رو گالوانیزه استفاده می‌کنند البته باید توجه داشت که قیمت لوله گالوانیزه سرد نسبت به گرم نسبتاً ارزان‌تر است.

تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد

لوله گالوانیزه گرم در دمای بسیار بالاتری نسبت به لوله‌های گالوانیزه سرد گالوانیزاسیون می‌شود و از همین رو مقاومت بسیار بیشتری نیز دارد.

برای مثال، عمر مفید لوله گرم ساوه و سپنتا در حدود ۲۵ تا ۳۰ سال می‌باشد.

همچنین اگر از لوله گرم برای ساخت گلخانه استفاده شود به خاطر رطوبت محیط گلخانه حدود ۵ سال عمر خواهد کرد، این در صورتی است که عمر مفید لوله گالوانیزه گلخانه‌ای سرد نهایتاً بین ۳ سال تا ۴ سال است.

لازم به ذکر است که لوله گرم در دمای ۴۲۰ درجه سانتی‌گراد آبکاری و پوشش گالوانیزه می شوند.

این در صورتی است که لوله‌های سرد در دمای اتاق آبکاری روی می شوند.برای تشخیص لوله گرم از سرد باید به براقی و درخشندی  لوله توجه کرد.

گالوانیزه گرم به علت دمای بالای آبکاری با فولاد لوله آمیخته می‌گردد بسیار براق‌تر از لوله  سرد می باشد.

مقاومت

مقاومت در برابر خوردگی لوله‌های فولادی گالوانیزه گرم، ده برابر برابر لوله‌های فولادی گالوانیزه سرد است.

روش ساخت

روی جهت فرایند آبکاری لوله در گالوانیزه گرم،  از ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد تا ۴۸۰ درجه سانتی‌گراد به دست می‌آید، در حالی که روی در لوله‌های فولادی سرد در دمای اتاق به‌دست می‌آید.

ضخامت لایه گالوانیزه

میزان روی لوله‌های فولادی گالوانیزه گرم و لوله‌های فولادی گالوانیزه سرد بسیار متفاوت است.ضخامت روی در لوله‌های فولادی  گرم ضخیم‌تر از لوله فولادی گالوانیزه سرد است.

به طوری که این ضخامت روی در لوله گرم حدود ۵۰ الی ۵۰ گرم و تا حداکثر ۶۰۰ گرم بر متر مربع می باشد در حالی که در لوله سرد این ضخامت ۱۵ گرم بر متر مربع و برای کار های اختصاصی تر نهایتا تا ۱۰۰ گرم بر متر مکعب می باشد.

صافی سطح

سطح لوله‌های فولادی گالوانیزه سرد بسیار سخت‌تر از لوله فولادی گرم است.

قیمت

لوله فولادی گالوانیزه سرد تنها یک طرف لوله فولادی گالوانیزه است، در حالی که لوله فولادی گالوانیزه گرم باید کاملاً گالوانیزه شود بنابراین به طور طبیعی لوله‌های فولادی گالوانیزه سرد بسیار ارزان‌تر از لوله‌های فولادی گالوانیزه گرم است.

چسبندگی

چسبندگی لوله فولادی گالوانیزه سرد بسیار بدتر از لوله فولادی گالوانیزه گرم است.

از آنجا که هسته فولادی لوله‌های فولادی و لایه روی لوله‌های گالوانیزه سرد مستقل است، لایه روی بسیار نازک است و به سادگی وچسپندگی ضعیف به سطح لوله‌های فولادی چسپیده است، بنابراین پوشش گالانیزه لوله فولادی گالوانیزه سرد به راحتی از بین می‌رود.

تولید لوله گالوانیزه

تولید این نوع لوله به این شکل است که محصولاتی از جنس آهن سفید ساخته می شود و برای افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و باران های اسیدی از طریق آبکاری انود گالوانیزه می شود.

تولید این لوله به صورت سبک و متوسط انجام می شود که از آن برای انتقال آب و در بعضی مواقع گاز استفاده می شود.

تولید این نوع لوله گرم با غوطه‌ ور شدن لوله فولادی در حمام مذاب روی انجام می شود،آبکاری روی مقاومت خوردگی لوله های فولادی را افزایش داده و عمر آنها را طولانی ‌تر می کند.

تولید لوله سرد با آبکاری سرد و عملیات گالوانیزه آهن انجام می ‌شود و مقدار کمی از پوشش گالوانیزه، در حدود تنها ۱۰-۵۰ گرم در متر مربع بر سطح فلز می ‌نشیند لایه روی به سادگی به پایه لوله فولادی متصل شده و از بین می ‌رود.

کاربرد لوله گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه در محیط های مرطوب است که می توان به زیر خاک، هوای آزاد و محیط هایی از این قبیل که رطوبت آن باعث خوردگی و زنگ زدگی می شود اشاره کرد.

کاربرد این لوله برای تهویه ساختمان، فاصلاب و پساب ها است که دلیل استفاده در فاضلاب ها وجود رطوبت بالا است.

برای جلوگیری از زنگ‌ زدگی و خوردگی انواع تجهیزات صنعتی از گالوانیزاسیون بهره می گیرند، بنابراین در این گونه محیط ها، در مقابل رطوبت و دیگر مواد این لوله بسیار مناسب است.

گاهی کاربرد این لوله برای تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک است ولی مورد استفاده اصلی آنها برای انتقال آب و گاز یا در گلخانه ها می باشد.

لوله گالوانیزه ساوه

لوله گالوانیزه ساوه در کارخانجات نورد و پروفیل ساوه در کنار سایر انواع لوله و پروفیل های فولادی تولید می شود که در صنایع کلیدی از جمله انرژی و ساخت و ساز کاربردهای وسیعی دارد.

از لوله های فلزی و لوله گالوانیزه ساوه برای مصارف گوناگونی از جمله برای لوله های گاز، آب و نفت استفاده می شود.

کاربرد لوله گالوانیزه ساوه

کاربرد لوله گالوانیزه ساوه فراوان است، لوله سیاه درزدار که به صورت گالوانیزه گرم تولید می شود و همچنین به دلیل پوشش گالوانیزه آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی در محیط های مرطوب و اسیدی مقاوم است.

برای لوله های آب در تاسیسات منازل و آبرسانی ساختمان کاربرد لوله گالوانیزه ساوه دیده می شود که در سه کلاس سبک، متوسط و سنگین و در سایز 1/2 تا 6 اینچ و به روش ERW جوش القایی فرکانس بالا تولید می شوند.

استاندارد لوله گالوانیزه ساوه

استاندارد لوله گالوانیزه ساوه برای لوله های آب و گاز تولید شده براساس استانداردهای DIN2440،DIN 2394.1، BS1387، L5API و BS1139.1 لوله گالوانیزه ساوه بر اساس الزامات استانداردهای کنترل کیفیت گالوانیزاسیون طبق DIN2444، DIN EN10240 تولید می شوند.

استاندارد فشار و دمای کاری این نوع لوله سبک ساوه 12 بار و فشار کار لوله سنگین ساوه 16 بار است.

استاندارد دمای کاری لوله سبک ساوه 60 درجه سانتی گراد و دمای کاری لوله های گالوانیزه سنگین ساوه 70 درجه سانتی گراد است.

لوله گالوانیزه آب

لوله گالوانیزه آب، نوعی از این لوله‌ها می‌باشد که جنس آن از ورق نورد گرم و به صورت درزدار یا درز جوش ساخته و تولید می‌شود.

کاربری اصلی لوله‌های گالوانیزه آب, آب‌رسانی است. اما این لوله‌ها که به صورت عمومی همان لوله آب نامیده می‌شوند تنها جهت انتقال آب استفاده نمی‌شود بلکه می‌توان به عنوان پایه‌های فنس جهت حصار کشی هم مورد استفاده قرارداد.

لوله‌های آب الزاماً به شکل گرم گالوانیزه و آبکاری می‌شوند و به همین دلیل قیمت لوله آب بیشتر از قیمت دیگر لوله‌های گالوانیزه است و می‌توان به هردو صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار بگیرند.

لوله گالوانیزه برق

لوله‌های گالوانیزه برق در متراژها و ضخامت‌های متفاوت تولید و موجود می‌باشد واین لوله های برق مرغوبیت بالایی داشته و به بهترین نحو پوشش دهی و روکش گالوانیزه شده‌اند.

این لوله‌ها مصارف گسترده ومتنوعی داشته و برای سازه‌های فلزی، دکل‌های مخابراتی، در صنعت گاز، نفت و پتروشیمی، کابل‌های برق، در صنایع کشاورزی و آبرسانی، در تصفیه خانه‌ها و نیروگاه‌های برق و آب، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله گالوانیزه گلخانه

این لوله ها در سایز ها و متراژ مختلف برای ساخت گلخانه مورد نیاز است بنابراین لازم است که تولید کنندگان این محصولات لوله ها را در سایز های متفاوت و متراژ ۶ متر تولید و به بازار روانه نمایند.

لوله گالوانیزه حصار

این لوله با استفاده از مفتول‌هایی فلزی از جنس گالوانیزه گرم یا فولاد ضد زنگ با روزنه‌های درون آن ساخته و تولید می‌شوند. یک لوله حصاری خوب و با کیفیت یک محافظ دارای مقاومت و استحکام طولانی و نصب آسان و ایجاد امنیت بالا می‌باشد.

لوله گالوانیزه پایه فنس

به صورت تک شاخ یا جفت شاخ تولید می‌شوند و روی هر شاخک ۳ عدد سوراخ ۶ میلی متری جهت نصب سیم خاردار و در پایین این پایه‌ها یک صفحه به یس پلیت به ضخامت ۲ میلی متر جهت قرار گرفتن در بتن به منظور محکم شدن متصل شده است.

سر هر پایه لوله پایه فنس توسط کپ فلزی جوش خورده مسدود شده تا از ورود آب و خوردگی جلوگیری شود. لوله پایه فنس در رنگ بندی‌های متنوع تولید و ساخته می‌شود می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.